Az igazán motivált webáruház tulajdonosok még a bejgli-kóma állapotában is csak arra gondolnak, hogy mennyi volt a bevétel, milyen tippek és tanácsok jöttek be, és mi volt az, ami teljes kudarcnak bizonyult. Ha valami biztos 2023-ban, akkor az az, hogy folyamatos változásban leszünk jövőre is. Ha pedig változás, akkor összeszedtünk néhány olyan tippet ami ötletet adhat néhány újításhoz, és segíthet optimalizálni a jelenlegi folyamatokat.
Egyértelmű tanácsnak tűnhet, de szinte mindenkivel előfordul, hogy bizonyos feladatokba több időt invesztál, mint ami megtérül, vagy valójában szükséges lenne. Ilyenkor hasznos lehet, ha emlékeztetni tudjuk magunkat, hogy a marketing eszközök és a hirdetések azok, amik a leghatékonyabban és a legjobban mérhető módon hoznak bevételt a webáruházak számára.
Gondolkodj stratégiában, gondold újra az eddigit, ha szükséges, és tervezd meg a közelgő évet. Ne felejtsd el, hogy még a legjobb marketing stratégia is csak sorvezető. Előfordulhat, hogy az előzetesen meghatározott irányok nem úgy, vagy éppen nem annyira működnek, ilyenkor pedig csak egy dolog segíthet: az újratervezés.
Kifejezetten kisebb vállalkozásokat érint az az általános probléma, hogy a kezdeti lelkesedés után egyszerűen elfogy a lendület a rendszerességet igénylő feladatokhoz. Ilyenkor maradnak el a közösségi média bejegyzések, de olyan webáruházakról is hallottunk már, akik elfelejtették a Black Friday-t a Karácsonyi hajrában. Az ilyen, vagy ehhez hasonló nehézségen egy kis tudatossággal szerencsére könnyű változtatni.
Profi marketing szakértőink azt ajánlják, hogy a nem spontán tartalmak gyártását időzítsd egy etapra, egy erre dedikált táblázatban, ahol minden fontos információ jól látható és elkülöníthető, használj olyan szoftvereket amik segítenek a tartalmakat a követőid szempontjából legjobb időben megosztani. Legalább ilyen hasznos, ha minden hónapban pár órát fixen azzal töltesz, hogy áttekinted az elkövetkezendő hónapot tartalmak, események, tartalom típusok, ünnepnapok szempontjából, és mindezt összehasonlítod az előző hónap eredményeivel.
Egy részletes és pontos termék leírás nem csak abban segít, hogy az ügyfélszolgálaton dolgozó kollégák ideje valóban fontos feladatokkal teljen, hanem befolyásolja az oldalad organikus kereshetőségét és a fizetett hirdetések eredményességét is. Hogyan? Például úgy, hogy a felhasználók megannyi helyen találkoznak egyes termékeiddel az online térben, valószínűleg egy speciális paraméter az, ami összehozza őket a keresett termékkel.
Egy cipőnél ez lehet a szín, a méret, a fazon, de akár az is, hogy milyen alkalomra szeretné viselni valaki. Ezért azt ajánljuk, hogy gondolj a leírásokra innentől úgy, hogy ha minél több, releváns kulcsszó szerepel bennük, annál több irányból tudod megközelíteni potenciális vásárlóidat. Ráadásul sok esetben olyan keresésekre is megjelenhetsz, ahol kevésbé informáltak egy adott termékről, neked viszont lehetőséged van meggyőzésre, de akár még Upsellre is.
Biztosan mindenki találkozott már olyan weboldallal ami gyönyörű volt, mégis alig látszódott egy fontos menü, nem működött a kereső, esetleg a beírt szavakra egyszerűen nem jelent meg keresési találat.
Új webáruház készítésekor nagy trükk, hogy a már kész oldalon megkérjük néhány ismerősünket, hogy vigyenek végig egy teljes vásárlási folyamatot, és jelezzék hol, milyen nehézségbe ütköztek. Ezek a tesztek segíthetnek, hogy felderítsünk olyan eseteket, amik később akár komoly anyagi veszteséggel is járhatnak.
Ha az oldalon már gördülékeny a vásárlási folyamat, akkor pedig nem árt még egy kis plusz segítség. A Rapid Search intelligens gyorskeresője megannyi okos funkciójával segít, hogy ne legyen probléma ha valaki elgépel egy kifejezést kereséskor, villámgyorsan hozza be a termék találatokat, lehetőséget ad rá, hogy egyedi, promóciókhoz igazodó legyen egy keresési találati lista és hatékonyan támogatja marketing aktivitásaidat is. Sőt, beépítéséhez nem szükséges költséges fejlesztői csapatot alkalmazni, viszont ha mégis elakadnál, magyar nyelvű ügyfélszolgálatunk fogadja kérdéseidet. Próbáld ki a Rapid Search gyorskeresőt 14 napig ingyen, és győződj meg hatékonyságáról saját webáruházadon keresztül!
Egyáltalán nem nagyképűség megosztani, ha vevőid elégedettek a termékeiddel, vagy éppen azzal a kedves üzenettel amit a csomag belsejébe írtál köszönetként. Bizonyított, hogy az emberek sokkal szívesebben vásárolnak olyan webáruházaktól, amelyről pozitív véleménnyel vannak a hozzájuk hasonló vásárlók, így ha lehetőséged van rá, kérj értékelést és minősítést az online felületeken, kérdezd meg őket, hogy mennyire elégedettek a termékkel/szolgáltatással ami tőled van. Így nem csak a kapcsolatot erősíted a boltod és vevőid között, de olyan kínos problémákat is kiszűrhetsz, amiket később már nehezebb, vagy költségesebb orvosolni. Lehet, hogy nem is gondolnád, de az elégedett vásárlók nagy része örömmel ír értékelést, extra kedvezmény vagy ajánlat nélkül is.