Ebben a cikkben azt mutatjuk be részletesen, hogy melyek azok az első lépések a Rapid Search használatában, amelyeket meg kell tenned, hogy kihasználhasd az alkalmazás teljes potenciálját. Megtudhatod, hogy hogyan telepítheted az alkalmazást webáruházadba és hogyan tudod testre szabni az egyes funkciókat.
Mivel a Rapid Search jelenleg a Shoprenter és a Shopify webáruház motorokat támogatja, a cikkben is erre a két megoldásra fogunk kitérni részletesen.
Shoprenteres és Shopify-os webáruház esetén is pár kattintással telepítheted a Rapid Search okoskeresőjét. Shoprenterben a webáruház adminjában a bal oldali menüben kattints az Alkalmazások menüpontra, ahol azonnal meg is fogod találni a megoldásunkat.
Kattints a Bővebben gombra, hogy elolvashasd a Rapid Search részletes leírását. Valamint itt tudhatod meg azt is, hogy webáruházad mely adataihoz fog hozzáférni a telepített megoldás.
A jobb oldalon található Telepítés gombra kattintva azonnal installálhatod az okoskeresőt a webáruházadba.
Fontos tudnod, hogy az egyedi keresőmező funkció jelenleg kizárólag Shopify-os webáruházak számára elérhető!
Ez a megoldás akkor lehet számodra hasznos, ha a használt webshop téma nem rendelkezik keresővel, vagy ha a rendelkezésre álló keresőmezőt egyedire szeretnéd cserélni.
Miután telepítetted Shopify webáruházadba a Rapid Search alkalmazást, az appon belül kattints a Beállítások/Settings menüre, ahol azonnal meg is pillanthatod a Custom Search Bar lehetőséget. Az egyedi keresőmező telepítésének részletes útmutatóját ide kattintva érheted el.
Shoprenterben a Gyorskereső menüpont alatt találod meg a kereső általános beállításait. Shopify webáruházban ezeket a lehetőségeket az Instant Search menüpontban érheted el.
Ahogy láthatod, ez a menüpont szisztematikusan több szekcióra van bontva, hogy könnyebben megtaláld azt a lehetőséget, amire éppen szükséged van.
Shoprenterben a következő szekciókat találhatod:
Míg egy Shopify webáruházban az alábbiakat láthatod:
Az egyes beállításoknál, ha az i gomb felé viszed az egeredet, elolvashatod az adott beállítás részletes leírását.
Az általános beállítások között kapcsolhatod be például a mobil optimalizált nézetet, elrejtheted a logót, megjelenítheted a cikkszámot vagy a szülő kategóriát, illetve függőlegesre vagy vízszintesre állíthatod a kereső által felmutatott találatok elrendezését.
A sorrend keresésnél szekcióban számok használatával állíthatod be annak a mennyiségét, hogy a Rapid Search keresés esetén hány darab terméket, termék kategóriát vagy népszerű keresési kifejezést ajánljon, amikor a felhasználó beír valamit a keresőmezőbe.
Ha a beállítások alá görgetsz, azonnal látni fogod az előnézetben a módosításaid eredményét.
A zéró-kategóriás keresés szekcióban azt állíthatod be, hogy mit lásson a felhasználó akkor, amikor belekattint a keresőmezőbe, de még nem gépelt oda semmit. Alapvetően ilyenkor a Rapid Search 5 népszerű terméket és 5 népszerű keresési kifejezést ajánl, de ezeket kedvedre módosíthatod.
A Rapid Search algoritmusa folyamatosan tanul a leadott rendelésekből és a felhasználók preferenciáiból, így az idő múlásával egyre pontosabbá válnak ezek a javaslatok.
Ebben a szekcióban azt is kiválaszthatod, hogy a javasolt keresési kifejezéseket vagy termékeket az alkalmazás a leadott rendelések száma, vagy a megtekintett termékek száma szerint jelenítse meg.
Shopify webáruház esetében még itt találkozhatsz a sticky widget szekcióval is, ami azt a lehetőséget biztosítja számodra, hogy amennyiben a választott témád nem támogatja a keresősáv megjelenítését, egy “ragadós” keresőmező widget-et tudsz megjeleníteni az oldal szélén. Ez mindig fix pozícióban jelenik meg, bármerre is görget a felhasználó.
A full page overlay beállítás segítségével kiválaszthatod, hogy a teljes oldalra kiterjedő takarás megjelenjen-e, amikor valaki a keresőt használja. Továbbá azt is kiválaszthatod, hogy ez akkor is jelenjen-e meg, ha a keresősávot használják, vagy csak akkor, ha a sticky widget-et alkalmazzák.
A Kinézet (Design) menüpontban testre szabhatod a Rapid Search kereső kinézetét. Biztosan Te is tudod, hogy a branding egyik legfontosabb része a harmonikus és konzisztens arculat, így kiemelten fontos, hogy a webáruházadban megjelenő kiegészítők is beleolvadjanak az online áruház szín és stílus világába.
A bal oldali oszlopban beállíthatod a gyorskereső egyes elemeinek színét. A változásokat pedig azonnal meg is nézheted a képernyő jobb oldalán látható előnézetnek köszönhetően.
Amennyiben a bal oldali sávban még lentebb görgetsz, a gyorskeresőben megjelenő matricák színét is a webáruházad arculatához illesztheted.
Ha egyedi megoldást szeretnél eszközölni a Rapid Search kinézetét illetően, az Egyedi CSS lehetőséget választva saját magad szabhatod testre a kinézetet kis fejlesztői (CSS) ismerettel.
A találati oldal az az oldal, ami megjeleníti annak a keresési kifejezésnek az eredményeit, amelyet a felhasználó a keresősávba írt. Ennek az oldalnak a beállításait a Találati oldal (Result page) menüpontban találhatod.
Amennyiben engedélyezed a Rapid Search keresési oldal alkalamzását a webáruházadban, szinte minden azonnali keresési beállítás (például automatikus javítás vagy szinonimák) a keresési eredményekben is érvényessé válnak, nem csak a keresőmezőben.
Ebben a menüben választhatod ki a találati oldal kinézetét is, mint például a vízszintes, vagy függőleges kategória menü, vagy a termék kategória képek mutatása. Továbbá itt állíthatod be azt is, hogy a találatokra vonatkozólag a termékdobozokban milyen adatok jelenjenek meg és milyen sorrendben (például termék kép, termék név, raktárkészlet, ár, vagy kosárba rakom gomb).
A találati oldalon megjelenő szűrők beállítása is itt válik elérhetővé. Itt választhatod ki azokat a szűrőket, amelyeket majd felhasználóid is tudnak alkalmazni a találati oldalon megjelenő termékek közötti szűkítésére. Ez történhet kategória, név, ár, gyártó vagy raktárkészlet alapján.
A Rapid Search intelligens kereső előnyei közé tartozik az is, hogy az előre megadott paraméterek alapján felismeri a keresőmezőbe írt szinonimákat is. Ezáltal a webáruház tulajdonosok megbizonyosodhatnak arról, hogy a látogató megtalálja a kívánt terméket még akkor is, ha nem pontosan azt a szót írta be a keresőbe, ami a termék nevében szerepel.
A szinonimák beállítása a Szinonimák (Synonyms) menüpontban érhető el.
Itt a szinonima hozzáadása gombra kattintva felveheted azokat a rokonértelmű szavakat, amik ugyan arra a termékre illenek. Ilyen például a laptop-notebook, a villanykörte-égő, vagy a puzzle-kirakó páros.
Ahhoz, hogy megfelelően be tudd állítani a szinonimákat, fontos, hogy töviről-hegyire ismerd a termékeidet és a felhasználóidat is. Kizárólag akkor tudod maximalizálni a szinonimák használatát, ha pontosan tudod, hogy felhasználóid milyen keresési kifejezésekre gondolnak, amikor a webáruházadban található termékek között keresnek.
De mi van akkor, ha nincs ötleted?
A Rapid Search alkalmazásával arra is biztosítunk lehetőséget, hogy átnézd azokat a beírt keresési kifejezéseket, amelyekre nem volt találat webáruházadban.
Navigálj az alkalmazás Statisztika menüpontjára, azon belül is a Keresési analitikára és válaszd ki a Találat nélküli keresések kategóriát.
Itt azokat a kifejezések találhatod, amelyekre kerestek a felhasználók, de nulla eredményt kaptak vissza. Legtöbbször a látogatók valóban olyan terméket kereshettek, amely nem szerepel a webáruházadban, viszont könnyen lehet, hogy akad a kifejezések között olyan is, amikor más néven keresték azt, ami a webshopban szerepel. Ilyen esetben ezt a kifejezést érdemes felvenni a szinonimák közé.
Ebben a cikkben bemutattuk azokat a kezdő lépéseket, amelyeket minden új Rapid Search felhasználónak érdemes testre szabnia ahhoz, hogy a webáruháza arculatához és saját, valamint felhasználói igényeihez igazíthassa az okoskeresőt.
Az alkalmazás kinézetén kívül egyszerűen be és kikapcsolhatunk bizonyos funkciókat, ízlésünk szerint sorba rendezhetjük a megjelenítendő termék adatokat, sőt, még a találati oldalon lévő információkat is nagy mértékben befolyásolhatjuk.